Artık sosyal mecralar o kadar güzel hizmetler sunuyor ki, bundan 20 yıl önce eğer yurt dışında bir tanıdığınız yoksa, ya da eğer yurt dışı seyahati yapma şansınız yoksa, maalesef istediğiniz ürünleri getirmeniz imkansızdı. Ancak teknolojinin ilerlemesi, ünlü alışveriş markalarının sanal dünya üzerinden hizmet vermesiyle, artık istediğiniz ürünler dünyanın öteki tarafında olsa bile, eninde sonunda size ulaşıyor. Örneğin bu yazıyı yazan bir editör olarak yaklaşık bir yıl öncesine kadar, yurt dışı üzerinden alışveriş deneyimim yoktu. Bundan 1 yıl öncesinde bir Çin alışveriş sitesi üzerinden saçma sapan ürünler satın almıştım. Bedel olarak beni yormayacak bir bedeldi. Daha doğrusu ürünler eğer elime geçmez ise çok fazla üzüleceğim tutarlar kaybetmeyecektim. Ancak ürünler o kadar hızlı ve eksiksiz geldi ki, sanal üzerinden yapacağım obje alışverişlerinde bundan sonra farklı ülkeleri deneyip farklı bir alışveriş dünyasına giriş yapacaktım.

Yurt Dışı Üzerinden Alışveriş

Yukarıda da belirttiğim üzere yaklaşık bir yıldır yabancı siteler üzerinden alışveriş yapıyorum ve sizlere bu konuda belirteceğim hususlar ile alışveriş yapmanızı tavsiye ediyorum. Öncelikle Türkiye üzerinde hizmet veren bir siteden alışveriş yapmıyorsanız, yani farklı bir ülkede hizmet ediyorsa, o siteyi detaylı olarak araştırınız. Daha önce o site üzerinden alışveriş yapan insanların yorumlarına bakarak yol haritanızı çizebilirsiniz. Bir alışveriş sitesinin güvenli olup olmadığını en iyi o site üzerinden daha önce alışveriş yapan insanların yorumu ile öğrenebilirsiniz.

Bunun dışında örneğin Aliexpress, Amazon, GearBest gibi firmalardan alışveriş yapacaksanız, bu sitelerden GearBest alışveriş sitesi diğer iki siteye göre biraz daha farklı bir mantık ile çalışıyor. Bu site diğer iki platforma göre sitesinde üyelere satış yaptırtmıyor. Örneğin Türkiye’de Media Markt firmasını düşünün! Mağazasında binlerce çeşit yelpazeye sahip ürün, yine yüzlerce marka bulunuyor. İşte GearBest tarafından satın alacağınız ürünlerde olası problem yaşadığınızda direk firma ile iletişime geçebilir, mağduriyetinizi çok daha kolay giderebilirsiniz. Diğer iki site de ise durum biraz daha farklı diyebilirim. Bu iki sitede ise ülkemizde ki N11 platformu tarzı sistem kullanılıyor. İşletmeler sattıkları ürünlerin ilanını açıyor ve site üzerinden müşterilerine ürünleri sergiliyorlar. Ancak Aliexpress ve Amazon müşterisini mağdur eden, bir satıcıyı direk bloke edebiliyor.

Bunun dışında siz bu iki site üzerinden alışveriş yaptığınızda ödemiş olduğunuz tutar direk satıcıya aktarılmıyor. Öncelikle bu alışveriş platformları, ödemiş olduğunuz tutarları kendi havuzlarında tutuyorlar ve siz ürünü teslim alıp onayladıktan sonra satıcıya aktarıyorlar. Eğer yurt dışı üzerinden alışveriş yapmak size cazip geliyorsa, bu belirttiğimiz siteleri tercih etmenizi tavsiye ederim. Tabi ki alacağınız ürünlerin açıklamalarını mutlaka okuyunuz. Örneğin, bu sitelerde mükemmel indirimler oluyor. Bununla ilgili tecrübemi anlatmam gerekirse, akıllı bir saat kısa bir süreliğine Türkiye fiyatı ile 10 Türk Lirasına inmişti. Tabi ben direk görseli görmüşüm ve ona göre hemen harekete geçip ödemeyi yapmış, siparişi vermiştim. Daha sonra fark ettim ki ürün açıklamasında saat değil, saat camının çizilmemesi ya da kırılmaması için satılan koruyucu cam imiş. İşte bunlara dikkat ederseniz, üzülmez ya da mağdur olmazsınız.

Alacağınız ürünler eğer giyim yani kıyafet üzerine ise, bu konuda çok daha fazla dikkatli olmanız gerekiyor. Sonuçta beğendiğiniz ama markasını bilmediğiniz, ya da kesimini bilmediğiniz, en azından ölçülerini bilmediğiniz kıyafetleri almamanızı tavsiye ederim. Kıyafet bedeninize uygun olmayabilir. Bunun dışında en büyük bedeni alsanız bile dar kesim bir ürün olabilir. Bunlara da dikkat ederseniz sizin için internet alışverişleri mükemmel bir deneyim ile devam edecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here