Geçtiğimiz hafta Mercedes Benz Fashion Week İstanbul’da İHKİB’in sponsorluğunda gerçekleşen İlkbahar/Yaz 2019 Trend seminerindeydik. Dünyanın en önemli trend şirketi WGSN’den Amy Hendry’nin önümüzdeki sene moda dünyasında neler göreceğimizi anlattığı seminer modayla ilgilenen herkesin bilmesi gereken ipuçları içeriyordu.

Çin ve Hindistan’ın Yükselişi

Çin ve Hindistan moda dünyasında üretim konusunda öncü ülkelerden. Amy Hendry’e göre önümüzdeki yıldan itibaren Çin ve Hindistan tasarım ve markalar konusunda da öne çıkan ülkeler arasına girmeye başlayacak.

Loungewear yani ev kıyafetlerinin büyüyen bir pazar olacağından da bahseden Hendry’e göre,  5-10 yıldır moda ve lifestyle dünyasını derinden etkileyen ‘yoga’ trendinin de 2019’da bir yere gideceği yok. Yogadan ilham alınan parçalar görmeye devam edeceğiz. Tüm bu yoga ve loungewear trendiyle birlikte yumuşak ve doğadan gelen toprak tonları bu tarz parçaların üzerinde sık göreceğiz.

İlkbahar /Yaz 2019 Renkleri

“Renklerin insanlar üzerinde iyileştirici bir etkisi var’ diyen Hendry son yıllardaki siyasal çalkalantıların ve aktivizmin de modanın içine girmesiyle sade ve toprak tonlarına olan ilginin gelecek sene artacağını belirtiyor. Renklerin imalatında ise organik boya yeni trend olucak. Sürdürülebilirliğin her alanda önem kazandığı şu günlerde bitkilerden elde edilen boyalar niş markaları etkisi altına alacak.

Peki İlkbahar/Yaz 2019’da erkek giyiminde neler göreceğiz?

Erkek kıyafetlerinde teknik detayların ve buna bağlı pratikliğin gittikçe önem kazanacağından bahsedebiliriz. Her alanda olduğu gibi teknoloji erkek modasında da etkisini güçlü bir şekilde gösterecek buna örnek olarak nefes alabilen kumaşlardan yapılacak erkek ceketleri hepimizin radarında olacak.

Günümüz erkek giyimini yönlendiren sokak stili ve spor giyim 2019’da da hızından birşey kaybetmeyecek. Erkek giyiminde “washed out” görünümlü parçalar öne çıkacak, farklı dokulardan kumaşları da sık göreceğiz. Her ne kadar erkek giyim spor giyim ve sokak stilinin etkisi altında olsa da, Y ve Z jenerasyonu yavaş yavaş klasik erkek giyimini keşfetmeye başlayacak. Geçmişten gelen takım elbise, yelek gibi parçaları olduğu gibi stiline uyarlamasa da milenyumlular bu parçaları stillerine spor giyimle harmanlayarak uyarlamaya başlayacaklar.  Hiphop ise erkek giyimini etkilemeye devam edecek fakat bu sefer renk tonları değişerek…

Erkek giyimde bir dikkati çeken trend de “Vintage Beachwear” yani vintage plaj giyim akımı olucak. “Great Gatsby” döneminin yazlık ve plaj giyim konseptlerinden çıkan ilhamla vintage hissiyatı olan renklere sık rastlayacağız.

Kreatif Manifesto

Kıyafetleri etkileyen bir başka trend de kreatif manifesto. Son yıllarda moda dünyasının gittikçe politikanın içine girmesi ve tüm dünyada gerçekleşen yürüyüşlerden ilhamla çıkan bir trend bu. Bu trendin en önemli özelliği insanların farklılıklarıyla toplumda varolmasını sağlayıp, bir fark yaratmak.  Bu akım 2019’da en çok slogan tişörtleri etkileyecek. Moda dünyasında aşk/nefret ilişkisi olan slogan tişörtler kreatif manifesto akımının etkisiyle bir yere gideceğe benzemiyor. Ne de olsa 2019 için en önemli trend kendini istediğin bir şekilde ifade etmek olacak. Kendimizi kıyafetlerle rahat hissederken, kıyafetlerle oynayıp, kişiselleştirmek her yerde karşımıza çıkacak.

Kadın giyiminde doğaya dönüşün etkisini göreceğimizden bahsetmiştik. Bu iki aşamada gerçekleşecek. Doğaya dönüşün ilk etkisi sade, toprak tonlarında keten ve pamuklu parçalarla yaşarken, diğer bir etkisini ise daha feminen bir şekilde yaşayacağız. WGSN’den Amy Hendry, 2019’da kadınların giyinmek için daha fazla efor sarfedeceğini belirtiyor.

Fast-fashion’dan sıkılan tasarımcılar sürdürülebilir markalar arayışlarına girecek. Günümüzde büyük bir trend olan sürdürülebilirlik 2019’da daha fazla tüketicinin bilinçlenmesiyle birlikte bir macro trend olarak kalıcı hale gelecek. Tüketicilerin bir kısmı daha sade ve minimal parçalara yönelecek.

Kadın giyimde etkili trendlerden biri ise ‘Love Punk’. ‘Punk is Not Dead’ sözünü doğrular nitelikte punk parçalara sık rastlayacağız fakat 2019 yazının punk trendi 70’ler  ve 80’ler punkından daha farklı. Çok daha yumuşak, daha feminen olan bu akımda en sık göreceğimiz parçalar transparan elbiseler, damalı üstler ve dramatik makyajlar olacak.

Kadın Giyimde Kilit Parçalar

Amy’nin dediğine göre fırfırlı boho elbiseler pekçok yerde karşımıza çıkacak. Tasarımlarda çoğunlukla feminen izler göreceğiz fakat buna rağmen tasarımlar pratiklikten ödün vermeyecek. Bu sezondan başlayan çizgili retro ilhamlı kadın ceketleri önümüzdeki kış ve yaz sezonu da etkisini yoğun bir şekilde hissettirecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here