Bu zamana kadar alışa gelmiş bir hayatımız oldu. Yaptığımız tüketim alışverişlerinde hep son tüketim tarihine bakıp ona göre alışveriş yaptık. Aslında doğru olanda bu ancak son zamanlarda haberlerde, sosyal medyalarda karşımıza çıkan görüntüler hiçte iç açıcı değil! Meğerse son tüketim tarihi değiştirilebiliyormuş! İnandığımız güvendiğimiz firmaların bile bu yola başvurup, ellerinde ürün kalmaması için yaptıklarına tanıklık ettik. Aslına bakılırsa dışarıdan hiç bir şekilde ürün alışverişi yapılmamalı ancak, o eski köy hayatı, kendin yap kendin pişir, maalesef olmadığı için, eli mahkum mecbur kalıyoruz. Peki ortalık bu kadar karışmışken, tüketim ürünlerini alırken nelere dikkat etmeliyiz? Gelin bu konuya detaylı olarak giriş yapalım ancak kısa bir örnek vermekte yarar var diye düşünüyoruz. Örneğin bir marketten besin ürünü alacaksınız ve son kullanma tarihi henüz geçmemiş. Ancak bu ürünü evinize gittiğinizde test etmeniz sağlığınız açısından önemli bir rol oynayacaktır.

Bozuk Yumurta Nasıl Anlaşılır? 

Aslında yumurta alışverişinizde son kullanma tarihinde problem gözükmüyorsa, evinize gittiğinizde bir kaç yumurtayı su içine koyup gözlem yapabilirsiniz. Örneğin, su dolu kap içine koyduğunuz yumurta, eğer suyun yüzeyinde duruyorsa, o yumurta artık yaşlanmış ve bozulmuş demektir.

Bozuk Et Ürünleri Nasıl Belli Olur?

Eğer et gıda ürünleri alacaksanız, aldıktan sonra kesnilikle dikkat etmeniz ve incelemeniz gerekiyor. Et ürünleri çok çabuk bakteri topladığından dolayı, olası bozulmuş bir et tüketmek, gününüzü zehir edebilir! Peki bozuk et nasıl anlaşılır? Almış olduğunuz et ürünü, yapışkan bir haldeyse, elinize aldığınızda ya da baktığınızda erimiş hissiyatı veriyorsa, o et ürünü bozulmuş demektir. Derhal o ürünü aldığınız yere götürmeyi ya da çöpe atmayı unutmayınız.

Süt Ürünlerinden Yoğurt Alırken Dikkat Ediniz!

Bildiğiniz üzere süt ürünleri gerek raflarda gerekse evimizde ki buzdolabında dahi çok çabuk bozulabiliyor. Öncelikle açık yoğurtları çok fazla tercih etmemenizi öneriyoruz. Aldığınız kapalı yoğurt ise her zamankinden daha çok sulanıyorsa, o yoğurdu kesinlikle tüketmemelisiniz.

Zeytinyağ Yerine Motor Yağı Tüketmeyin!

Zeytinyağı ürünü mutlaka kapalı ve karanlık ortamlarda muhafaza etmeniz gerekiyor. Bulunduğunu yerin serin olmasıyla birlikte zeytinyağı ömrü iki yıldır. Kokuyu çok çabuk çekebilen bir bir ürün olduğu için sıcak ve güneş ışığı gören bölgede muhafaza edildiği takdirde, oksitlenip, kokusunda değişiklik olacaktır. Bozuk bir zeytinyağı motor yağı gibi kokmaktadır.

Sebze ve Meyveler Bozulduğunda Hemen Anlayabiliriz

Manava gittiğinizde alacağınız meyve ya da sebzenin bozuk olduğunu anlıyorsunuzdur. Dış görünüşünde alışagelmiş bir değişiklik varsa, zaten bu ürünleri almak yerine daha sağlıklı görünen sebze ve meyveleri almalıyız.

Bozuk Balık Ciddi Rahatsız Olmanıza Sebep Olur

Balık tüketimiz kuşkusuz insan sağlığı için çok önemlidir. Omega oranı yüksek bir balık tüketimi yapmak, hem zinde kalmamızı hemde vücudumuzda ki antioksidanları atmamızda yardımcı olur. Sadece bununla kalmayıp, kalıcı hastalıklar olan Alzheimer hastalığına yakalanma oranını düşürmektedir. Balık alacağınız da gerçekten çok yoğun bir balık kokusu alıyorsanız, o balığı kesinlikle alıp tüketmemelisiniz.

Tükettiğiniz Emeğin Fırından Günlük Çıktığına Emin Olun

Türk Milleti olarak genel olarak makarna yanında bile ekmek tüketebiliyoruz. Mantı gibi hamur işi ürünlerin yanında bile ekmek tüketilirken, bozuk ekmeğin, sizi zehirleyebileceğini biliyor muydunuz? Bozulmuş ekmek küflü olur. Aldığınız ekmeğin tazeliği dış görünüşünden belli olmaktadır.

Bu yazımızda sizlere bozulan ürünleri nasıl anlayacağınıza dair bilgilendirme yaptık. Artık gıda alışveriş merkezilerine çok fazla güven maalesef kalmadı. Eğer alışveriş yapmaktan korkar hale geldiyseniz, size bu yazıda ilettiğimiz örneklerden yola çıkarak alışveriş yapabilirsiniz. Son kullanım tarihi değiştirilen ürünü şikayet etmek isterseniz, Tüketici hakem heyetine başvuruda bulunabilir ve ciddi yaptırımlar uygulayabilirsiniz. İlerleyen süreçlerde sizlere hangi ürünleri alırken dikkat etmeniz gerektiği, hangi ürünlerin son kullanma tarihinde oynamaya yapılabileceği hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız. Bu sayede alışverişinizde kılavuz olup daha dikkatli olmanıza vesile olacağız. Bizi takip etmeyi yazılarımızı okuyup yorumda bulunmayı lütfen unutmayınız. Bir sonra ki yazımızda görüşme üzere diyor, mutlu günler diliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here