Bay bayan fark etmeksizin. daha doğrusu her canlının mutlaka tükettiği ve tüketirken çok mutlu olduğu besinler vardır. Bugün Hangi Besinler Mutluluk Hormonu Salgılıyor bunu inceleyeceğiz. Öncelikle diğer canlılar olan hayvanlarda bile, yiyecek ayrımlarına gözlenen hareketlerde farklılık vardır. Mesela bir köpeğe ara sıra verdiğiniz ödül mamaları, örneğin sosis verirken, heyecan ve mutluluğunu çok iyi gözlemlerken, her gün tükettiği mamayı yerken aynı heyecan ve mutluluğu duymayacaktır. Biz insanlarında mutlaka yerken mutlu olduğu, kendini çok iyi hissettiği yemekler vardır. Örneğin annenizin yaptığı, yaprak sarmaları, su börekleri veya herhangi bir özel yemeği! Yerken doymamak istiyorsunuz, öyle değil mi? Bugün annenizin hamarat oluşuna değilde doğal olarak sizi mutlu edebilecek ya da hazır olan bazı gıdalardan bahsedeceğiz. Hazırsanız başlayalım.

Çikolata : Genel olarak çikolata ile oluşturulan her türlü besin insanların mutlu olmasını sağlıyor diyebiliriz. Özellikle bayanların depresyon döneminde sürekli tüketip kendilerini iyi hissetmelerini sağlayan bu gıdayı, stres dolu bir yaşantıya sahipseniz, fazla olmasa da arada bir tüketmelisiniz.

Ceviz : Serotonin hormonunu salgılama konusunda en önemli besin ögesi diyebiliriz. Günlük olarak iki ceviz tüketmek, stres ve moral bozukluğunu hafifletecektir.

Muz : Öyle bir meyveden bahsediyoruz ki, Kalsiyum ve Magnezyum konusunda çok zengin! Bunun dışında gerek tadı, gerekse kokusuyla insanların midesini yormayacak bir meyve diyebiliriz. Yüksek Serotorin değeri nedeniyle günlük olarak bir adet tüketmeniz, yine stresli yaşamınızda yorulan bedeninizi ayağa kaldıracaktır.

Çilek : Alerjik reaksiyonları tetikliyor olsa da eğer çileğe karşı bir alerjiniz yoksa bu meyveyi sürekli tüketmenizde fayda var. C vitamin deposu olan bu ürünü tükettiğinizde stres ve gerilimli halinizi, vücudunuzda salgıladığı Serotonin ile ört pas ediyor.

İncir : Dilerseniz kurusu dilerseniz daldan yeni koparılmış halini tüketin, mutluluğunuzu daima yukarıda tutacak mükemmel bir meyveden bahsediyoruz. İnsanlar genel olarak tadını çok fazla beğenmeseler de ya da gıda alışverişlerinde olsa da olur, olmasa da olur diye yaklaşılsa da, mutluluğunuzu zirveye çıkaracak bir meyve diyebiliriz.

Balık : Balığın nelere iyi geldiğini sanırım aramızda ya da bu makaleyi okuyanlar arasında bilmeyenler yoktur diye düşünüyoruz. Özellikle soğuk denizlerden temin edilen balıklardan Omega 3 ihtiyacımızı karşılarız. Omega ise hem zihinsel  stres kalıntılarını yok eder, hem de vücudumuzu yeniler. Bu gıdaları tüketmenizi öneriyor, mutlu bir yaşam sürmenizi diliyoruz. Bir sonra ki yazımızda görüşmek dileğiyle, iyi günler.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here