İş Görüşmesinde Dış Görünüşün Önemi

0
80

Bugün gerçekten uzun zamandır yazmak istediğimiz bir konuyu derleyip sizlere sunmak istedik. İş Görüşmesinde Nasıl Olmalıyım sorusu düşüncelerinizi meşgul ediyorsa, şuan çok doğru ve yönlendirici bir konuya denk geldiğinizi belirtmek isteriz. Öncelikle bilmeniz gereken bir şey var ki, bu yazıyı yazan editör olarak bir çok firmanın personel alım biriminde görev yaptığım için, söylediklerimi dikkate almanız durumunda girmek için can attığınız işe girmeme ihtimaliniz yok demektir. Aslında konuyu çok fazla uzatmadan bilgi birikimimi sizler paylaşmak istiyorum ancak öncelikle sormam gereken bir kaç soru bulunmaktadır. Bu sorulardan ilki, İş başvurusu yaptığınız yer, kurumsal bir firma mı? Yoksa biraz daha serbest hizmet veren bir işletmeye mi başvuru yaptınız? Bu soruların ilkine ikinci paragrafta, ikinci soruma ise üçüncü paragrafta cevap vereceğim.

Kurumsal Firmaya İş Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurumsal bir firmanın en önem verdiği kriterlerden birisi kuşkusuz vizyondur. Bünyesinde maaşlı olarak çalıştırdığı personel ya da çalışma ekibinin kusursuz bir görünüme sahip olmasını ister. Üstelik bu firma satış pazarlama üzerine hizmet eden bir firmaysa, o halde diksiyonunuz ve ilk intiba yani ilk görünüm onlar için oldukça önemlidir. İş Başvurusuna Nasıl Gitmeliyim diye soruyorsanız, öncelikle asla kıyafetlerinizde rahatlığa önem vermeyin. Yani giyeceğiniz kıyafetler rahatlığı temsil etmek yerine özelliği temsil etsin. Üzeri baskılı bir T-shirt ve altına yırtık bir jeans pantolon giymek yerine ütülü ve sade bir gömlek, hava şartlarına göre üzerine hırka ve altına yine keten bir pantolon giyerek gidebilirsiniz. Tabi ki bu söylediklerime uygun sade bir makyaj ve abartısız aksesuar kullanmanızı tavsiye ederim.

Salaş Bir İşletmeye İş Başvurusu Yapmak

Burada ise bir üst paragrafta ki o resmiyeti bir kenara bırakabilirsiniz. Eğer Kusursuz İş Görüşmesi Nasıl Yapılır araştırması yapıyorsanız, iş başvurusu yapacağınız yerde kurumsal bir işletme değilse, o halde kendiniz gibi davranmanız da fayda var! Bir eğlence kulübünün bilet kesim noktasında işe başlayacak olabilirsiniz. Ya da bulunduğunuz semtte küçük bir Bijuteri mağazasına başvuru yapacak olabilirsiniz. Bu tarz yerlere gittiğinizde yapmacık ya da kendinizden farklı olarak kendinizi tanıtmanız ihtiyacınız olan o işi size vermeyecektir. Tarzınız abartıya kaçmamak şartıyla özgür ve rahat olabilir. Tabi ki, bu tarz yerlere mini etek veya tamamen fiziğinizi gösteren bir kıyafet ile gitmek üzerinizdeki izlenimi farklı yönlere çekebilir. Unutmadan! Görüşme yaparken tebessüm etmeyi asla unutmayın! Bir sonra ki yazımızda görüşmek üzere.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here