Endişe, kaygı ve stres dolu anlar! Fobi, canlı cansız her türlü nesneye, belirli durumlarda yüksek oranlı kapıldığı korkuya verilen genel bir isim diyebiliriz. Aslında hayata karşı kaygılarımızın olmadığını düşünsek de ya da kolay kolay korkmadığımızı söylesek de özellikle bayan bireyler olarak korku hissiyatını erkeklere göre daha çok yaşadığımız gerçeği var! Korkularımızla yüzleşmek çoğu zaman iyi bir fikir olarak gelmese bile, korktuğumuz şeylerin üzerine giderek korkularımızı yenebiliriz. Buna en yakın örnek bu makaleyi yazan beni örnek gösterebilirim. Köpeklerden çok fazla korkuyordum ve yavru bir köpeği sahiplenerek bu korkumu yendim. Yaklaşık 1,5 yıldır yanımda ve çoğu zaman beraber uyuyoruz. Bir köpeğin yanına yaklaşmayı bırakın, uzak mesafeden bile görsem yolumu değiştiren ben, bugün sokak köpekleriyle bir çok yakın dost olabiliyorum.

Sizde Korkularınızı Yenin!

Aslında insanlar korkularına karşı çok öne yargılı diyebiliriz. Burada korkulması gereken ve korkulmaması gerekip korkulan nesnelere ya da olaylara bakmamız gerekiyor. Örneğin paraşütle atlamak çoğu insan için korku hissiyatı yaşatmazken, çoğu insan için bunu yapmanın gerçekten delilik olduğunu düşünür. Ancak burada şunu düşünmek gerekir ”Eğer başkaları yapabiliyorsa, ben de yapabilirim” Bu düşüncenizle yapmaktan korkmamayı zamanla öğreneceksiniz! Korku aslında insan anatomisi için gerekli olan bir hissiyat değildir. Yani pek bir yararı yoktur. Aksine vücudunuzda kasılmalara neden olup kalp ritim bozukluğuna da neden olabilir. Bu yüzden korkmak yerine cesaretli olmayı tercih edebilirsiniz.

Sınırlar Sizi Yoracaktır!

İstemsiz bir korku içerisinde olabilirsiniz. Fobileriniz sizi duraklatıyor olabilir ancak, korktuğunuz her ne varsa onların üzerine giderek başarabilirsiniz. Fobi konusuna daha detaylı olarak giriş yapacak olursak, fobilerin de dalları olduğunu belirtmek isteriz. Örneğin, Toplum içinde konuşma korkusu! Bir seminerde karşınızda oturan yirmi 30 ya da elli kişiye karşı konuşma yapabilir misiniz? Şuan bile heyecanlandınız ve korkmaya başladınız öyle değil mi? Peki konuşan insanlar nasıl konuşuyor? Bu korkuyu kendi içinizde yenebileceğinizi lütfen unutmayınız. Bir sonra ki fobi konumuzda çok detaylı bir yazı yazacağız. Bizi takip etmeyi ve konumuza yorum yazmayı lütfen unutmayınız. Korkularınız ve fobilerinizi yenmeniz dileğiyle! İyi günler.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here