Eğer bu yazıyı okuyan küçük bir birey değilseniz, bu dönemlerden hepimizin geçtiğini gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Ergenlik Döneminden Başlayan Gerginlikler gelişim çağının bir göstergesi olarak bilinse de çocuğunuz, yeğeniniz ya da kardeşinizin sizlere anlatamadığı şeyler olabilir. Öğrenim gördüğü okulda arkadaşı ile tartışmış olabilir ya da duymaktan hoşlanmadığı bir sözü işitmekle bunalım sendromuna girmiş olabilir. Bu yazımızda sizlere bu konu hakkında neler yapmanız gerektiği ve nasıl bir çözüm üretmeniz gerektiği hakkında detaylı olarak konuşacağız. Sizden öncelikle ergenlik dönemine yeni giriş yapmış olan yakınınızı takip etmenizi ve detaylı olarak incelemenizi önererek yazımıza giriş yapıyoruz.

Onların İstediği Gibi Hareket Edin!

Eğer ergenlik dönemine giren bir çocuğunuz ya da kardeşiniz varsa, daha doğrusu aynı çatı altında yaşadığınız ve ergenlik dönemine giren bir insanla beraberseniz, mutlaka yapmanız gerekenler vardır. Öncelikle ona ayak uydurmanız ve saçma düşüncelerini ona ılımlı bir şekilde anlatmanız gerekiyor. Bu dönemde inatlaşmak, ergenlik çağında olan çocuğun rahatlamasına değil, aksine agresifleşmesine ve belki de çözümü çok zor sorunlara neden olacaktır. Bundan dolayı olabildiğince seviyeli ve onun düşüncelerine uygun cevaplar vermeniz yerine bir davranış olacaktır. Çok sert tepki veren çocuklara ne yapılmalı diye soruyorsanız, buna da cevap vereceğimizi belirtmek isteriz. Dilerseniz, şimdi bu konuya geçiş yapalım ve siz sevgili okurumuzu daha fazla bekletmeyelim.

Ergenlik Çağında Olan Çocuğunuzun Yanında Bunu Yapmayın!

Ergenlik dönemine giriş yapmış olan genç bireyin yanında eşinizle kesinlikle tartışmamanızı ve kavga etmemenizi öneririz. Şiddet içerikli görsellerden ve içeriklerden uzak tutmanızı öneririz. Bunu söylememizin nedeni ise, genç bireyler bu dönemde kurguladıkları ya da yaşadıkları olumsuzluklara göre bir hayat tarzı seçebiliyorlar. Örneğin anne ve babası kavga eden bir çocuk ilerleyen yaşlarda daha çok agresif ve evlendiğinde de çocuğuna karşı katı olmayı tercih edebiliyor. Bugün ailesine hakaret ve şiddet uygulayan insanların ifadelerinde, kendilerinin küçüklüğünde anne ve babasının sürekli kavga ettiğini ve huzursuz bir aile olduklarını iletiyorlar. Bunlar tesadüf olmamalı diye düşünüyoruz. Daha detaylı bilgiler için sitemizdeki diğer konulara göz atmayı unutmayınız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here