Diş ağrısı hayatta herkesin başına en az bir kere gelmiş durumlar arasındadır. Bu sebeple diş ağrısı nasıl geçer sorusu hepimizin aklını mutlaka kurcalamıştır. Bir araştırmaya göre yetişkinlerin yüzde doksanından fazlası diş çürümesi ile bir şekilde karşılaşmıştır. İşte bu nedenle diş ağrısına çözüm olabilecek ve diş ağrısı için evde uygulanabilecek yöntemler içinden 4 tanesini sizler için derledik. Dişim ağrıyor diyorsanız ve diş ağrısına iyi gelen şeyler nelerdir diye merak ediyorsanız bu yöntemleri denemenizde fayda var. Fakat hamileyseniz, emziriyorsanız veya bitkisel içeriklerden etkilenebileceğiniz herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, bu yöntemleri denemeden önce diş hekiminize danışmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Şimdi sizleri “diş ağrısına ne iyi gelir” sorusuna cevap olabilecek yöntemlerle baş başa bırakıyoruz:

Tuzlu Su ile Gargara Yapın

Tuzlu su hem doğal bir dezenfektan hem de diş ağrısını tedavi etmek için uygulayabileceğiniz kolay ve etkili bir ilaçtır. Tek yapmanız gereken yarım çay kaşığı tuzu bir bardak ılık su ile karıştırmak ve gargara yapmak. Bu yolla şişliği önler ve dişinizin etrafındaki alanı da temizlemiş olursunuz.

Oksijenli Su Çok Etkilidir

Oksijenli su bir ağrı kesicidir ve rahatsızlığınızı önlemeye yardımcı olur. Bu yolla sadece plak azaltmış olmakla da kalmazsınız, aynı zamanda diş eti kanamasını da iyileştirecek bir yöntem uygulamış olursunuz. Tuzlu su gibi gargara şeklinde de uygulayabilirsiniz. %3 hidrojen peroksiti eşit miktarda su ile karıştırmalısınız. Ama gargara yaparken yutmamaya dikkat etmelisiniz.

Karanfil ya da Karanfil Yağı Çok Tercih Ediliyor

Karanfil, dişler için doğal bir antiseptik olan öjenole sahip olduğu için dişleri tedavi etmektedir. Bundan yararlanmak için diş üzerinde az miktarda toz karanfil kullanabilir ya da yağını elde etmek için karanfilin birazını çiğneyebilirsiniz. Ayrıca çok az miktarda karanfil yağı (yaklaşık 2- 3 damla) kullanabilir ve ağrı azalıncaya kadar etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz.

Diş Ağrısına Hiç Sarımsak Denediniz mi?

Sarımsak, tıbbi özellikleriyle kullanılmasıyla da bilinen bir yiyecektir. Zararlı bakterileri öldüren sarımsağın ağrı kesici özelliği vardır. Sarımsaktan yararlanmanın en etkili yolu ya macun kıvamına getirip ağrıyan bölgeye yerleştirmek ya da sarımsağı yavaşça çiğnemektir. Bu doğal tedavi yöntemini ağrınız geçene kadar birkaç gün tekrarlayabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here