Hepimizin hayatında olumsuz düşüncelere kapıldığı dönemler, karamsar günler mutlaka olmuştur. Peki ya Depresyonda olabilir miyiz? Yapılan araştırmalar sonucunda yeni bir depresyon ortaya çıktı. Normal bir hayat yaşadığınızı düşünseniz bile, çevrenize takındığınız sizce normal, onlar için garip hareketler sinsi depresyon belirtisidir. Sadece sizin için geçerli değil. Çevrenizde, eskiye göre anlam veremediğiniz hareketlerde bulunan, eskiye göre daha agresif hareketlerde bulunan arkadaşlarınızın depresyonda olduğunu belirtebiliriz. Bu yazımızda sizlere ana başlıklar halinde olası nötr davranışlarınızı nasıl düzeltebileceğinizi, hem sizin hem de çevrenizin gözünde nasıl düzgün bir bireye geri döneceğinizi anlatacağız.

Bu yazıda anlatılanlar sitemizin editörlerinden, psikoloji mezunu bir arkadaşımızın da katkılarıyla hazırlanmıştır. Bilmeniz gereken bir şey var ki, psikoloji bozukluğu delilik değil, sadece çözümü muhtemel bir sağlık sorunudur. Şuan yaşadığınız sorun her neyse bir kenara bırakmalı ve eğer işinde başarılı bir psikologa gitmiyorsanız, kendi kendinizi tedavi etmelisiniz. Konuyu çok uzatmadan, sorunları olmadığını düşünüp aslında sorunları olan kişilerin yaşadıkları en önemli iki davranışı sıralayalım.

Sürekli Artan Üzüntü Hissiyatı Yaşıyor musunuz?

Yaşamımız da nasıl sevinç normal karşılanıyorsa, üzüntüde insanlar ve hayvanların hayatlarında olması gereken bir duygudur.

Ancak yaşadığınız üzüntü 2 haftadan daha da öteye ilerlediyse, insanlar kendilerini boşlukta ve umudun olmadığı duyguların içinde bulmaya başlar. Tüm bunlar dışında yaşadığınız üzüntünün ciddiyetini anlayıp sizinle bu konuda sürekli iletişime geçen birileri varsa, o zaman profesyonel yardım almanız gerektiğini söylemekte fayda var.

Eskisi Gibi Eğlenceli Mekanlarda Zevk Almıyorsanız,

Psikolojik sorunlarınız var anlamına gelmez ancak, umutsuzluklar ve kendini asosyalliğe adayanlar, maalesef psikolojik sorunların içinde yer alıyorlar.

Geçmişe dönüp bakmanızı ve geçmişte yaşadığınız hayat ile şuan ki hayatı karşılaştırmanızı tavsiye ederiz. Tabi ki bekarken yaşadığınız hayat ile, yuva kurduğunuz insan ile yaşayacağınız hayat arasında mutlaka farklılıklar olacaktır. Ancak şuan bekar iseniz, geçmişte yaşadığınız hayat ile şuan ki hayat arasında 180 derece fark varsa, bunu bir nedenden ötürü değil de hiç bir neden yokken yapıyorsanız, yine bir psikolog ile iletişime geçip, tedavi olmanız gerekmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here