İçindeki nişastaya ve yetiştiği toprağa bağlı olarak çeşiti en bol olan sebzelerin başında Patates gelir. Patatesler barındırdı nişasta oranına göre yemeklik ve kızartmalık olarak ikiye ayrılır.

Çıtır çıtır sapsarı patates kızartmak istiyorsanız öncelikle yüksek miktarda nişasta içeren patatesler tercih edilmelidir. Siz nişasta oranından anlamasınız bile markete veya pazara gittiğinizde kızartmalık olanları almanız yeterli olacaktır.

Çıtır Patates Nasıl Kızartılır ?

Fast-Food dükkanlarında satılan patatesler gibi sapsarı ve çıtır çıtır kızarmış olmasını istiyorsanız, patateslerinizi dilimledikten sonra yaklaşık 1 saat boyunca soğuk suyun içerisinde buzdolabında bekletin. Süresi dolunca patatesleri sudan çıkartıp kurulayın. İşte her şey hazır ! Patatesler çıtır çıtır kızaracaktır.

Bu arada eğer patatesler soyulduktan sonra kararmaya başlıyorsa, kararmasına izin vermeden suyun içine atın. Suda bekleyen patatesler sarı rengini koruyacaktır.

Eğer daha fazla Yemek Tarifi konuları gelsin istiyorsanız, konumuza yorum yapmayı, yayınlanmasını istediğiniz tarifleri konumuza yazmayı lütfen unutmayınız. Bir sonra ki yazımızda görüşmek dileğiyle.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here