Yaşamın kalabalık olduğu yerlerde, iletişim halinde olduğumuz insanların görünüşleri, bakımları bizler için oldukça önemlidir. Örneğin ağız kokusu sorunu olan bir kişiyle yakın mesafede iletişime geçmek istemeyiz. Duyduğumuz koku bizi fazlasıyla rahatsız eder öyle değil mi? Çevrenizde hiç ”ben ağzı kokan birinden rahatsızlık duymam” diyen oldu mu? Muhtemelen böyle bir şey diyen olmamıştır. Eğer ağzı kokan birey sizseniz ve yakınlarınız tarafından böyle bir rahatsızlık yaşadığınız söylendiyse, durum daha vahim olmadan çözüm üretmek gerekir. Unutmadan bilmeniz gereken bir durum var ki ağzı kokusu ciddi hastalıklarında habercisi olabilir.  Dilerseniz şimdi neler yapabileceğinize geçiş yapalım.

  1. Çürük varsa Tedavi Ettirin!

Eğer ağzınızda çürük dişler varsa, bunları bir an önce tedavi ettirmeniz gerekiyor. Aksi takdirde çürük dişlerinizin üreteceği iltihaplar küçük bir ihtimalde olsa kanınıza karışmasına ve ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

2. Sakız Çiğnemeyi Sakın Unutmayın!

Ağzı kokusunun bir diğer nedeni ise ağzı kuruluğudur. Tükürüğün yeterince salgılanmaması ağız kokusuna neden oluyor. Eğer şeker hastalığınız varsa, ağzı kuruluğunu yok etmek ve tükürük akışının artması için sakız çiğneyebilirsiniz.

3. Her Yemekte Mutlaka Bakteri Vardır!

Vücudumuzun bakteriye de ihtiyacı olduğunu sanırım hepimiz biliyoruz? Tabi ki bakteriye ihtiyacımız var diye de hijyeni bırakmaz olmaz! Yemek yerken lokmalarınızı maksimumum derece çiğneyip o şekilde yutun. Lokmaların parçalanması, ağız içinde daha az kalıntıya yol açacaktır.

4. Sigarayı Bırakmalısınız!

Bunu söylemek kolay ancak başarabilmek sanırım o kadar kolay değil. Eğer istikrarlı bir bünyeye sahipseniz, sigarayı bırakmanız gerekiyor. Sigara ile dumanı içinize çektiğinizde boğaz yolu kuruluğuna sebep olur ve ağzı kokusuna neden olur.

5. Üst Solunum Rahatsızlığı

Eğer burun tıkanıklığına sebep veren bir rahatsızlığınız varsa, doğal olarak ağızdan nefes alıp vermek durumunda kalacaksınız. Aldığınız ve verdiğiniz nefes ağzınızın kurumasına neden olacak ve buda ağız kokusuna neden olacaktır. Böyle durumlarda mümkün mertebe sürekli C vitamini gıdaları sıvı olarak tüketmeniz hem grip ya da soğuk algınlığına hem de ağız kokusu sorununuzla savaşacaktır.

6. Tarçın ve Peynir Ağzı Kokusunda Çok Etkili!

Eğer bu söylediğimiz iki ürünü sıklıkla tüketirseniz, ağzı kokusuna birebir faydası olduğunu göreceksiniz. Yemek sonrası ağız içi asidi minimum seviyeye çekiyor ve diş cürümesinin de önüne geçiyor.

7. Su Tüketimini Fazlalaştırın

Bildiğiniz üzere su bileşenleri en iyi çözücü olarak bilinmektedir. Yemek öncesi ve yemek sonrası sıklıkla su tüketimi yaparak ağzı içi kokusunu bertaraf edebilirsiniz.

Bunlara dikkat ettiğiniz sürece ağzı kokusu sorunlarından kurtulmanız mümkün olacaktır. Eğer bitkisel olarak sizlerinde tavsiyesi varsa, yorum bölümünden diğer ziyaretçilerimizle paylaşabilir. Sevgiyle kalın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here